Raimond Kaljulaid: Enne lõhenegu Keskerakond kui EKRE võimule aidatakse

Raimond Kaljulaid: Töötan EKRE vastu lõpuni

Posted  1,347 Views updated 7 months ago

Kaljulaid: "EKRE poliitikud on korduvalt pisendanud Hitleri kuritegusid. Üks nende poliitik on nimetanud lastetuid naisi "ühiskondlikult kahjulikuks elemendiks" ja teine teatanud riigikogu liikmena meie liitlasvägede sõduritele – kandke vormi, kui peksa ei taha saada!," ütles Kaljulaid.

ILMATEADE: VAATA KAS PAISTAB PÄIKE VÕI SAJAB VIHMA

Kaljulaid tõi oma blogis välja, et Keskerakonna juhatuse otsus alustada koalitsioonikõnelusi EKRE-ga rabas Eesti ühiskonda. Eriti vene kogukonda, kelle huvide esindaja Keskerakond on olnud ja aidanud sellega hoida tasakaalu Eesti ühiskonnas. See tasakaal on Kaljulaidi hinnangul nüüd rikutud.

Enne lõhenegu Keskerakond kui EKRE võimule aidatakse

Kaljulaid ütles usutluses ERR-ile, et loodab veenda Keskerakonna volikogu võimalikku koalitsioonilepet EKRE-ga mitte kinnitama, kuid peab võimalikuiks ka erakonna lõhenemist selles küsimuses. "Oht Keskerakonna lõhenemiseks on kindlasti olemas, aga ma leian, et kui panna kaalukausile ühelt poolt paremäärmusliku ja populistliku EKRE jõudmine Eesti täitevvõimu juurde, siis ausalt öeldes, kui selle ärahoidmiseks on vaja riskida sellega, et Keskerakond lõheneb, siis lõhenegu see Keskerakond parem, aga ärgu tulgu seda valitsust," leidis Kaljulaid.

Kommenteerides EKRE-ga võimaliku valitsuse moodustamise mõju Keskerakona valijatele, rõhutas Kaljulaid, et see ei pelete eemale mitte ainult erakonna venekeelseid toetajaid. "Mulle tundub, et siin on paljud vaatlejad ja analüütikud teinud suure vea, kui nad arvavad, et see on ainult venekeelsete valijate probleem. Minu esmamulje esimesest 24 tunnist, kus avalikkus on ka saanud sellest plaanist saanud teadlikuks, on, et sellele on ühtviisi vastu nii Keskerakonna valijad, kes esindavad venekeelset kogukonda kui ka väga-väga paljud inimesed, kes toetasid eelmistel valimistel Keskerakonna kandidaate, sealhulgas mind ja kes on eestlased või hoopis teistest rahvustest," rääkis senine Põhja-Tallinna linnaosa vanem Kaljulaid.

"Ei rõõmusta ju kindlasti ka Hitleri režiimi inimsusevastaseid kuritegusid pisendanud poliitikutega erakonna valitsusse jõudmine näiteks Eesti juudi kogukonda. Ja tegelikult eriti noorte eestlaste põlvkond tunneb ennast ma arvan umbes sama moodi nagu tundsid britid Brexiti hääletuse järgsel hommikul või Ameerika noored kui nad avastasid, et presidendivalimistel on võitnud Donald Trump," lisas Kaljulaid.

Sestap leidis Kaljulaid, et Keskerakonna juhatuse otsuse tõttu on tal kaks valikut - aktsepteerida seda või astuda juhatusest välja. "Ma ei saa seda otsust aktsepteerida ja seega astun juhatusest välja," kirjutas ta oma blogis.

Usutluses ERR-ile avaldas Kaljulaid lootust, et erakond siiski otsustab koalitsiooni moodustamist EKRE-ga mitte toetada. "Praegu ma näen lahendust selles, et Keskerakond tuleb mõistusele. See tähendab seda, et kas siis Keskerakonna juhatus või Keskerakonna fraktsioon lükkab selle ettepaneku tagasi. Ma loodangi oma väljaastumisega saata ka oma kolleegidele sõnum - nüüd juba endistele kolleegidele juhatusest -, et see on küsimus, mida tuleks uuesti ja väga hoolikalt veelkord kaaluda ja kõigi asjaolude üle järele mõelda, mida see Eestile maksma läheb, Eesti ühiskonnale, Eesti ühiskonna sidususele ja siis otsustada, kas seda teed ikka maksab minna," märkis Kaljulaid.

Tema sõnul on ta hetkel sajaprotsendiliselt keskendunud sellele, et ka oma erakonnakaaslasi veenda selles, et koalitsiooni sõlmimine KRE ja Isamaaga ei ole hea mõte. "Ja kui see ei tule välja, eks siis peab mõtlema, mis need järgmised võimalikud sammud on. Aga ma väga loodan, et seda koalitsiooni ei sünni. Ma ei arva, et see oleks hea Eestile, ma ei arva, et see oleks hea Eesti Keskerakonnale," rõhutas Kaljulaid.

"Kui Keskerakond soovib tulevikus omada mingitki usaldust Eesti ühiskonnas, siis tuleb sellest kohutavast koalitsioonist loobuda veel enne, kui see saab moodustatud."

Toom: kõik võimalused pole veel ammendatud

Keskerakonna juhatuse liige Yana Toom avaldas teisipäeval toetust Raimond Kaljulaiule, kuid andis mõista, et otsuse ümberpööramiseks poleks olnud vaja juhatusest lahkuda.

"Jagan täielikult Raimond Kaljulaiu seisukohta EKRE suhtes ja mõistan väga hästi tema tundeid. Aga seni, kuni allikirju koalitsioonileppele ei ole pandud, ei usu ma, et kõik võimalused oleks ammendatud. Selleks, et midagi muuta, ei ole vaja heita endalt vastutust," kirjutas Toom teisipäeva ennelõunal sotsiaalmeedias. "Täna on seis 14:3," lisas mõjukas keskerakondlane viitega esmaspäevasele hääletusele juhatuses, millega anti nõusolek alustada koalitsioonikõnelusi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaaga.

Võimaliku koalitsioonileppe peab kinnitama ka Keskerakonna volikogu.

Koalitsiooni moodustamine 2019


Your reaction?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
1
EEW
0
OMG!
0
ANGRY
0 Comments