VALIMISSKANDAAL: Narva ühes valimisjaoskonnas eksiti häältelugemisel 1500 häälega

Narvas häältelugemisel tehtud viga võtab EKRE-lt riigikogu ühe mandaadi

Posted  2,024 Views updated 9 months ago

Narva ühes valimisjaoskonnas eksiti häältelugemisel umbes 1500 häälega, mis tähendab, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) võib kaotada ühe mandaadi ning Keskerakond või sotsiaaldemokraadid saada ühe mandaadi juurde.

Häältelugemisel sisestati ühes jaoskonnas häältelugemisprotokolli häälte arvu asemel kandidaatide järjekorranumbrid. See tähendab, et Ida-Virumaa valimisringkonnas muutub lihtkvoodi suurus, mis võib EKRE-lt ühe mandaadi ära võtta ning see võib minna kas Keskerakonnale või sotsidele,edastas rahvusringhäälingu venekeelne toimetus.

Eksimusest rääkis esmaspäeval ERR-ile Narva linnasekretär Ants Liimets, kes vastutab valimiste korralduse eest. Tema sõnul käib nüüd häälte ülelugemine, eksitus mõjutab umbes 1500 häält. See tähendab, et hääli kaotavad Eesti 200 ja EKRE.

Selline viga tõstab Ida-Virumaa kvoodi suurust. See võtab EKRE-lt mandaadi ning annab selle juurde kas Keskerakonnale või Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale.

Vinkel: häälte ülelugemine ongi vigade leidmiseks

Riigikogu valimiste järgne häälte teiskordne ülelugemine ongi mõeldud vigade leidmiseks, seda tehakse rahulikult ning selle lõppemise aeg ei ole teada, ütles valimisteenistuse juht Priit Vinkel.

PRIIT VINKEL 

Esmaspäeva hommikul selgus, et Narva ühes valimisjaoskonnas eksiti häältelugemisel umbes 1500 häälega, mis tähendab, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) võib kaotada ühe mandaadi ning Keskerakond või sotsiaaldemokraadid saada ühe mandaadi juurde.

Vinkel ütles rahvusringhäälingule, et ei tea veel täpselt, mis eksimuse põhjustas.

"Ei oska hetkel veel täpsemalt öelda. Narva osas uurimine käib - selleks ongi teine ülelugemine. Vaadatakse üle kõik täpsed asjaolud, tõenäoliselt olid need inimlikud eksitused, mis siis protokolli kandmisel juhtusid. Aga ma korda - teine ülelugemine ongi selleks, et saada kõigi õhtul tehtud vead kätte ja (teha) kõik korda," rääkis valmisteenistuse juht.

Vinkel hoidus ka ennustamast kui kaua häälte ülelugemine võib kesta.

"Sõltub sellest, kui palju hääli on kokku luegda. Kell 10 üle Eesti see algas, eks suuremates kohtades võtab see rohkem aega, väiksemates vähem. Nii, et suure tõenäosusega on see õhtuks valmis. Aga see on jällegi asi, kus me ei kiirusta, see on täpne teadus ja kui on vaja, et ka homme jätkata, jätkatakse ka homme," rääkis valimisteenistuse juht.

Ta tunnistas, et hetkel ei ole valimisteenistusel rohkem infot eksimustest teistes piirkondades, kuid teenistus uurib ka ise seda päeva jooksul ja täpsustab andmed õhtuks.

Riigikogu valimisskandaal 2019


Your reaction?

0
LOL
0
LOVED
0
PURE
0
AW
0
FUNNY
0
BAD!
1
EEW
0
OMG!
4
ANGRY
0 Comments