Reformierakond avalikustas ministrite nimed

Kaja Kallase uues valitsuse on uued üllatus ministrid kes pole ennem poliitikas osalenud

Reformierakond avalikustas ministrite nimed
Vabariigi Valitsus Stenbocki maja

ILMMATEADE

Peaministri kandidaadi uus valitsus on täis üllatusi. Siseministriks saab praegune Põhja prefekt Kristian Jaani, välisministriks aga Eesti suursaadik Prahas Eva-Maria Liimets.

VIDEO: Riina Sikkut näitab Riigikogus keskmist sõrme

Reformierakonna juhatus kinnitas täna hommikul erakonna juhi ettepanekul valitsusdelegatsiooni kus olid uued nimed eesti poliitikas.

Ka Keskerakond toob peaminister Kaja Kallase valitsusse mitmeid varem poliitikas mitte osalenud inimesi.

Kui sotsiaal- ja tervishoiuminister Tanel Kiik ja majandus- ja taristuminister Taavi Aas jäävad uues valitsuses samadele kohtadele, siis praegune haridusminister Jaak Aab liigub tagasi riigihalduse ministriks. Uueks haridus- ja teadusministriks saab reformierakondlane Liina Kersna.

Siseministri portfell läheb Keskerakonnale ja selle saab Põhja prefekt Kristian Jaani, justiitsministir koht kuulub aga Reformierakonnale ja selle saab praegune parlamendiliige Maris Lauri.

Välisministri portfell läheb samuti Keskerakonnale ning seda hakkab kandma Eesti suursaadik Prahas Eva-Maria Liimets, kaitseministriks saab reformierakondlane Kalle Laanet

Rahandusministriks saab Keit Pentus-Rosimannus, väliskaubandus- ja IT-ministriks saab Andres Sutt ja maaeluministriks Urmas Kruuse

Kultuuriministriks peaks saama praegu riigihalduse minister Anneli Ott, keskkonnaministriks senine parlamendi sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder, kes mõlemad kuuluvad Keskerakond. 

Ühtlasi loob koalitsioon uue ministritooli sotsiaalministeeriumisse. Õhtulehe andmeil kuulub see Signe Riisalole, praegusele reformierakondlasest parlamendisaadikule, kellest saab sotsiaalkaitseminister.

Kaja Kallas: püüdsin saavutada tasakaalu

Reformierakonna juht ja tulevane peaminister Kaja Kallas kinnitas Facebookis, et meedias täna hommikul avaldatud spekulatsioonid ministrikandidaatide kohta vastavad tõele. 

"Meie ridades on palju inimesi, kes sobivad ministriteks. On ka palju neid, kes on juba olnud ministrid. Samas seab meile oma piirid koalitsioonipartner, kellega tuleb jõuda mõlemale poolele sobivale kompromissile," sõnas Kallas. 

Ta lisas, et püüdis saavutada tasakaalu mitmetel kriteeriumitel. "Sooline tasakaal on mulle oluline, sest meie ridades on palju väga tublisid naisi. Ka kogemuslik tasakaal on oluline ehk et valitsuses oleks nii varasema kogemusega kui värskeid liikmeid," sõnas Kallas. 

Tulevane peaminister Kaja Kallas jätkas ministrikandidaatide tutvustamisega ja põhjendustega, miks just need inimesed nendele kohtadele valiti. 

"Keit Pentus-Rosimannus, rahandusminister. Keidul on mitmekordne ministrikogemus, ta on sisukas poliitik, kes on varem töötanud eelarvetega rahanduskomisjonis ja nn euro-toomise-eelarve ning eelmise majanduskriisi ajal kuulus kriisi lahendajate tuumikusse. Keit oli uue valitsuse loomise läbirääkimiste juures algusest lõpuni, on detailideni kursis uue valitsuse sisuliste eesmärkidega ja riigi rahaliste võimalustega. Keit saab olema tugev valitsuskabineti liige.

Signe Riisalo, sotsiaalkaitseminister. Signe on tugeva sotsiaalvaldkonna taustaga, valdkondlik ekspert ja on tõestanud end kahe aasta jooksul Riigikogus. Signe on Reformierakonna sotsiaalvaldkonna töögrupi juht.

Kalle Laanet, kaitseminister. Kallel on laialdased kogemused siseturvalisuse valdkonnast, ta on olnud minister ja osalenud kriiside lahendamises. Viimased aastad on ta juhtinud Riigikogu riigikaitsekomisjoni ja omab häid teadmisi, et olla tugev kaitseminister.

Urmas Kruuse, maaeluminister. Urmas on Reformierakonnas kõige tugevam maaelu ja põllumajanduse ekspert. Ta on pikalt olnud maaelu valdkonnaga seotud ja samuti on tal varasem ministrikogemus.

Liina Kersna, haridus- ja teadusminister. Liina on tugev haridusvaldkonna ekspert, ta on hariduse teemadele Riigikogus pikalt pühendunud ja on seetõttu täna parim kandidaat sellele ametikohale.

Maris Lauri, justiitsminister. Maris on eksperdina ennast tõestanud mitmetes valdkondades. Tal on ministrikogemus haridusest ja rahandusest. Ta on täpne ja sisukas ning seetõttu sobiv kandidaat justiitsministriks. Lisaks kuivõrd tahame käsile võtta korruptsiooniasjad, siis on tal laitmatu renomee." 

Eesti