Soome hakkab riiki saabujatelt nõudma negatiivset koroonatesti

Soome terviseamet soovitab riiki saabujatelt nõuda negatiivset koroonatesti. Teste hakatakse võtma ka laevade pardalt

Soome hakkab riiki saabujatelt nõudma negatiivset koroonatesti
Soome koroonatest

SOOME ILMATEADE

Tänasest on laevafirmadel õigus nõuda Soome saabujatelt negatiivset koroonatesti tulemust. Soome tervise ja heaolu instituut (THL) soovitab kõigil transpordiettevõtetel ja laevafirmadel nõuda välismaalt Soome saabuvatelt reisijatelt negatiivset koroonatesti.

VIDEO: Soome Valitsuse teade piiri sulgemisest

THL-i negatiivse koroonatesti soovitus kehtib kõigile üle 12-aasta vanuste Soome saabuvate reisijate kohta. Noorematelt reisijatelt seda ei nõuta.

Reisijad peavad negatiivset koroonatesti tõendava sertifikaadi esitama operaatorile enne reisi algust.

"Soovituse eesmärk on vältida Suurbritannias, Brasiilias ja Lõuna-Aafrika Vabariigis avastatud koroonaviiruse uute mutatsioonide levikut Soome. Seetõttu on hädavajalik, et turismiga seotud nakkusoht oleks võimalikult tõhusalt ära hoitud," ütles THL-i direktor Mika Salminen.

Loe veel: Soome hakkab tegema kohustuslikke koroonateste

"Negatiivse koroonatesti sertifikaat on sõidukisse mineku eeltingimus. See ei muuda Soome sisenemisega seotud piiranguid," näiteks 14-päevast vabatahtlikku karantiini, lisas Salminen.

Negatiivse koroonatesti sertifikaati on soovituslik nõuda hiljemalt 23. veebruarist. Varasemalt on THL sarnase soovituse juba andnud lennuettevõtjatele.

Laevafirmad Tallink ja Eckerö Line andsidki kolmapäeval teada, et nõuavad alates 23. veebruarist nende laevadega Soome reisivatelt inimestelt negatiivse koroonatesti tõendi või koroonaviiruse läbipõdemist tõendava dokumendi ettenäitamist.

Tallink teatas, et uute reeglite järgi tuleb Tallinki Tallinnast ja Stockholmist Soome suunduvate laevade reisijatel esitada klienditeenindajatele enne pardale minekut ning Soome saabudes Soome piirikontrolli või tervishoiuametnikele kas koroonatesti negatiivset tulemust tõendav dokument (test tehtud viimase 72 tunni jooksul) või arstitõend, mis kinnitab haiguse läbipõdemist viimase kuue kuu jooksul.

Erandina ei nõuta testitulemuse või arstitõendi esitamist 12-aastastelt lastelt, kaubavedajatelt töökohustuste täitmisel, töökohustustelt naasvatelt meremeestelt ning elutähtsat varustuskindlust tagavatelt inimestelt, kelle Soome saabumisel on testinõue praktiliselt ületamatu takistus.

Tõendit ei nõuta ka kruiisireisijatelt, kes reisivad küll Tallinnast ja Stockholmist algavatel edasi-tagasi väljumistel, kuid ei lähe Soomes maale.

Ka Eckerö Line teatas, et alates 23. veebruarist on ettevõttel õigus küsida kõigilt Soome saabuvatelt klientidelt koroonatesti sertifikaati või samaväärset tõendit või arstitõendit, mis näitab koroonaviiruse läbipõdemist viimase kuue kuu jooksul, ja tõendab, et klient on haigusest paranenud ja seetõttu võimeline reisima.

Eckerö Line lisas, et negatiivne testitulemus ei muuda praegu kehtivaid reisipiiranguid ja maale tuleku eeldusi. Ahvenamaal lahendavad piirkondlikud ametiasutused liiklemisega seonduvad küsimused eraldi.

Soome