Soome õigusteadlase hinnangul on valitsuse hädaolukorra seadus ebaseaduslik

Soome õigusteadlased leiavad, et hädaolukorra seaduse rakendamine oli ebaseaduslik

Soome õigusteadlase hinnangul on valitsuse hädaolukorra seadus ebaseaduslik
Soome Hädaolukord

VAATA SOOME ILMATEADET

Soome õigusteadlaste hinnangul on valitsuse otsus ebaseaduslik ja valitsus lükkab hädaolukorra rakendamise edasi. Soome valitsus võttis hädaolukorra seaduse kaks paragrahvi kasutusele ilma parlamendi heakskiiduta.

VIDEO: Soome Valitsuse teade piiri sulgemisest eestlastele

Soome valitsus teatas , et koroonaviiruse epideemia tõttu hakkab riigis kehtima hädaolukord, nagu möödunud aasta kevadel. Samal ajal teatas valitsus, et kohaldatakse hädaolukorra seaduse valmisoleku artikleid 106 ja 107.

Valitsus artikleid parlamendile ei tutvustanud

"Parlamendis neid rakendusi vastu ei võetud. Seetõttu on artiklite 106-107 rakendamine ebaseaduslik ja seetõttu on hädaolukorra seaduse rakendamine tervikuna olnud ebaseaduslik," ütles riigiõiguse professor Martin Scheinin.

Samal seisukohal on ka õiguskantsler

Soome valitsus lükkab seetõttu hädaolukorra rakendamist edasi.

"Hädaolukordadeks valmisoleku seaduse paragrahve 106 ja 107 ei rakendata enne, kui nende kasutamise tingimused on selgitatud ja asi veel kord juriidiliselt selgitatud," ütles Soome peaminister Sanna Marin.

Soome koonderakonna esimees Petteri Orpo nõudis samuti, et hädaolukorra seaduse rakendamine tuleb otsustada parlamendis.

Loe veel: Soome peaminister kuulutas riigis välja eriolukorra

"Valitsus töötab parlamendi mandaadi alusel. Kõik erakordsed volitused tuleb heaks kiita parlamendis. Selle küsimuse selgitamine on hädavajalik," teatas Orpo.

Soome peaministri kantselei juhataja Timo Lankineni sõnul valitsus ei ole ületanud oma volitusi.

"Valitsus on teadlik sellest, et ei võta kasutusele volitusi, mis pole enne rakendusmäärade (paragrahvid 106 ja 107) vastuvõtmist kooskõlastatud," ütles Lankinen.

Soome õiguskantsleri Tuomas Pöysti sõnul polnud Soome seadusandlus koroonaviiruse epideemiaks valmis. 

"Hädaolukorra valmisoleku seaduse artiklite kasutamine nõuab parlamendilt heakskiitu. Hädaolukordadeks valmisoleku seaduse artikkel kuus ütleb, et ranged volitused tuleb kehtestada eraldi," teatas Pöysti.

Soome