Soome valitsus valmistab ette komandanditundi

Soome valitsus teeb ettevalimistusi, et kuulutada riigis välja komandanditund

Soome valitsus valmistab ette komandanditundi
Soome Komandanditund

VAATA SOOME ILMATEADET

Soome valitsus valmistub kehtestama liikumiskeeldu ehk komandanditundi, nii et politsei hakkaks inimeste liikumist jälgima ja keelu rikkujaid trahvima.

VIDEO: Soome Valitsuse teade piiri sulgemisest

Komandanditunni plaanib valitsus kehtestada neis Soome piirkondades, kus koroonaviiruse olukord on kõige hullem, teatas Soome rahvusringhääling Yle.

Liikumispiirangu üksikasjad pole teada, kuid sarnaseid keelde on juba pikka aega rakendanud paljud teised Euroopa Liidu riigid.

Lähiajal arutab valitsus, kas Soome peaks koroonaviiruse tõttu kehtestama õues liikumise piirangud. Piirangud võetaks kasutusele hädaolukorra seaduse alusel.

Loe veel: Soome peaminister kuulutas riigis välja eriolukorra

Soome meedia oletab, et komandanditunni kehtestamise korral oleks lubatud ainult hädavajalik liikumine, kõik muu tegevus on keelatud.

Liikumispiirangute rikkujaid hakkab jälgima politsei ja rikkujaid hakatakse trahvima.

Valitsuse koostatud reeglid lubaksid liikuda sellistel põhjustel, mis on seotud tööga, õpingutega ja arstivisiitidega, teatas veebruari keskel Helsingin Sanomat.

Paljud liikumispiirangute reeglid on endiselt ebaselged. Samuti on võimalik, et valitsuse plaanid on pärast Helsingin Sanomate paar nädalat tagasi avaldatud lugu muutunud. Soome peaministri Sanna Marini sõnul oleks lubatud näiteks toidupoodide ja apteekide külastamine.

Inimeste trahvimist rakendatakse ka mujal Euroopas. Näiteks Suurbritannias määratakse komandanditunni rikkumise eest umbes 230 euro suurune trahv.

Soomes võidakse eraldada ka piirkonnad, kus koroonaviiruse olukord on halvem. Heaks näiteks on eelmise aasta kevadel toimunud Uusimaa sulgemine. Selle õiguspärasus on samas hiljem kahtluse alla pandud.

Peaminister Marini sõnul on piirkondade isoleerimine olukorra halvenemise korral võimalik. 

"Politsei on samuti piirkondade isoleerimiseks ette valmistanud," teatas Soome politseiametnik Konsta Arvelin.

Soome justiitsministri Anna-Maja Henrikssoni sõnul on võimalik, et Soomes kehtiksid liikumispiirangud ainult teatud kellaaegadel.

Soome Komandanditund