Vaktsiinisüsti saanud inimene võib endiselt nakatada teisi

Esimese vaktsiinisüsti saanud inimene võib endiselt nakatada teisi inimesi koroonaviirusega

Vaktsiinisüsti saanud inimene võib endiselt nakatada teisi
COVID-19 Vaktsiin

VAATA ILMATEADET

Terviseamet hoiatab, et esimese koroonavaktsiini süsti saanud inimene võib endiselt teisi inimesi nakatada.

VIDEO: Andres Sutt kukkus presidendi ees kokku

Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi viroloogia kaasprofessor Margus Varjak selgitas, et esimese süsti järel langeb raskelt haigestumise tõenäosus mitu korda ja pärast teist süsti on see praktiliselt olematu. Ta lisas, et pärast esimest süsti läheb paar nädalat aega enne, kui tekib esmane kaitse, ja ka pärast teist süsti tuleb oodata vähemalt nädal või kaks, mil lõplik immuunsus välja kujuneb. 

Nakkusohtlikkus langeb märgatavalt pärast teist süsti

Varjak rõhutas, et pärast esimest süsti tasub jääda ettevaatlikuks, sest eksisteerib arvestatav võimalus, et inimene võib endiselt viirust teistele edasi kanda. Seevastu pärast teist süsti nakkusohtlikkus väheneb oluliselt. "Vähemalt Iisraelis ja Suurbritannias läbiviidud uuringud on julgustavad. Tõenäosus, et vaktsineeritud inimene on viiruse kandja, langeb vähemalt 80 protsenti kui mitte rohkem. Vaktsineeritud inimene on seega oluliselt vähem ohtlik," selgitas Varjak.

Loe veel: Soomest saabuvatele reisijatele hakkab kehtima liikumispiirang

Varjak selgitas, et näiteks Suurbritannia on läinud seda teed, et enamik ühiskonnale tehakse AstraZeneca, Pfizeri või Moderna vaktsiiniga esimene süst. See on piisav, et oluliselt vähendada raskete juhtumite arvu, kuid see ei anna veel kindlustunnet, et vaktsineeritu ei võiks viirust edasi levitada. Niisiis, pärast esimest süsti tuleks kindlasti vältida kontakti vanemate ja riskirühma kuuluvate inimestega. 

Koroonavaktsiin